Dzień liczby π
- Echa Feliksowe
- 25 mar
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 26 mar
π, ludolfina, stała Archimedesa
Ciekawostki o liczbie π :
1. Nieskończona i niewymierna – π to liczba niewymierna, co oznacza, że nie da się jej zapisać jako iloraz dwóch liczb całkowitych. Ma nieskończoną liczbę cyfr po przecinku i nigdy się nie powtarza.
2. 3.14 – Międzynarodowy Dzień Pi – 14 marca (3/14 w amerykańskim zapisie daty) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.
3. Miliony cyfr po przecinku – Rekord dokładności obliczenia liczby π wynosi już biliony cyfr po przecinku, ale do większości zastosowań inżynieryjnych wystarczą zaledwie kilkanaście miejsc po przecinku.
4. Historia liczby π – Już starożytni Egipcjanie i Babilończycy znali przybliżenia liczby π, np. Babilończycy używali wartości 3,125. Archimedes podał szacunkowy przedział dla π (między 3 1/7 a 3 10/71).
5. π w naturze i wszechświecie – π pojawia się w różnych dziedzinach nauki, np. w fizyce kwantowej, kosmologii, statystyce i geometrii. Wzory dotyczące fal, okręgów, sfer czy nawet ruchu planet zawierają tę liczbę.
6. Zapamiętywanie cyfr π – Ludzie trenują zapamiętywanie jak największej liczby cyfr π. Rekordzista, Rajveer Meena, w 2015 roku wymienił 70 000 cyfr z pamięci!
7. Losowość cyfr – Mimo że nie udowodniono tego matematycznie, liczba π jest uznawana za liczbę normalną, co oznacza, że jej cyfry (w dowolnym systemie liczbowym) występują z jednakowym prawdopodobieństwem.
8. Znaczenie w kryptografii – Właściwości liczby π są wykorzystywane w kryptografii i losowych generatorach liczb.
Kajtek, Vb



Comments